fbpx Суниця | НК-ЕЛІТ Перейти до основного вмісту
+38(067)551-61-28
+38(067)505-61-89
с.Софиевская Борщаговка, ул.Жулянская, 59а

Суниця

Розмноження безвусої суниці

Багатьох любителів суниці, особливо тих, хто починає її вирощувати, цікавлять способи скорочення витрат на садивний матеріал, адже саджанці, особливо врожайних сортів, коштують дорого. Порахувавши суму, котру доведеться витратити навесні на купівлю, вони задаються питанням: а чи не буде простіше і дешевше виростити розсаду самим?

Насінням зазвичай розмножують дрібноплідні ремонтантні сорти суниці, особливо ті, котрі не утворюють вусів. Але виростити з насіння дорослу рослину, яка гарно плодоносить, досить нелегко. Дрібноплідна суниця передає батьківські ознаки через насіння, чого не скажеш про великоплідну садову суницю (полуницю). Можу сказати з упевненістю, що при розмноженні насінням великоплідних сортів суниці «дітки» не повторюють ознак «батьків», особливо якщо насіння було зібране з куща на приватній ділянці. При розмноженні великоплідної садової суниці насінням немає гарантії, що збережуться характеристики й особливості сорту. Не варто забувати про те, що суниця запилюється комахами — а це значить, що насіння буде перезапиленим пересортицею від сусідів. Такі рослини дуже швидко переходять у дику форму, коротше, відбувається виродження. Сорти втрачають свої особливості, ягоди змінюють форму, дрібнішають.

Інша справа — сучасні сорти ремонтантної дрібноплідної суниці. Вони формують квіткові бутони і плодоносять безперервно впродовж усього літа (з кінця травня до заморозків). Тож мінімум 5 місяців задоволення від свіжої суниці забезпечене. А ягоди в неї красиві, ароматні і дуже смачні. За розмірами вони перевершують лісову суницю у 4-5 разів, але мають такі ж сильні, притаманні лише лісовій ягоді смак та аромат. Слід зазначити, що ця ягода дуже багата залізом, а також пектинами, котрі виводять з організму людини радіонукліди та інші шкідливі речовини. Не варто забувати, що, крім ягід, так само дуже корисні квітки, листя і кореневища рослини. Окрім цього, кущі дрібноплідної суниці приносять й естетичне задоволення, адже ними можна обсаджувати доріжки та клумби. Приємно милуватись на таких кущиках і масовим пишним цвітінням, і ошатними ягідками.

Зимовий старт кращий. На сьогоднішній день у продажу є безліч сортів дрібноплідної ремонтантної суниці. Але при купівлі треба обов’язково звертати увагу на термін придатності насіння. Воно не має бути простроченим. За смаковими якостями мені особливо подобаються такі сорти: Руяна, Барон Солемахер, Анастасія, Рюген, Олександрія, Ренесанс, Білий лебідь, Жовте чудо та ін. Серед них є сорти з різними за забарвленням ягодами (червоними, жовтими), є кущові (безвусі) і «вусаті» сорти. Оскільки безвуса суниця, як випливає з назви виду, не дає вусів, її розмножують насінним способом чи вегетативно — поділом куща. Для цього дво- чи трирічний кущ я викопую і розділяю на менші кущики, як правило, це 10-20 саджанців з одного куща, котрі саджаю на нове місце. Доглядати за такими сортами дуже зручно, адже вони не утворюють вусів. А ось урожайність таких кущів висока. Із добре розвиненого куща за правильної агротехніки за сезон збираю не менше 200 ягід (або 4 склянки) суниці.

Істотний мінус вирощування суниці з насіння — складність самого процесу. Насіння суниці потрібно піддати стратифікації при низькій плюсовій температурі (в холодильнику) у вологому середовищі. Потім воно тривалий час проростає в ґрунті (до 40 днів). Весь цей час земля має бути вологою, а це — ідеальні умови і для розвитку грибків та плісняви, котрі завжди готові погубити посіви. Звичайно, якщо є багато дешевого насіння, можна ризикнути посіяти його в ґрунт, але якщо в пакетику вартістю 20 гривень лише 10 насінин, то хочеться одержати результат, а не досвід.

Оптимальний термін сівби насіння суниці у торф’яні таблетки — із 20-х чисел січня до кінця лютого. Загалом, розсаду можна вирощувати хоч цілий рік, але, посіяна у зазначені вище терміни, вона набере до моменту висадження в ґрунт достатню масу, утворить хорошу кореневу систему, що дозволить їй почати плодоносити вже цього року (в кінці червня), і робитиме вона це впродовж літа й до заморозків тішитиме чудовою ягодою. Для порівняння: торік я сіяла суницю 20 січня і 25 лютого. У процесі росту січневі сіянці випередили лютневі і були готові до садіння у відкритий ґрунт у травні, а ягоди на них дозріли на два тижні раніше.

Однак сіючи в різні терміни, слід додатково підсвічувати сходи лампами денного світла, адже узимку короткий світловий день, а насіння суниці проростає лише на світлі. Якщо ж не підсвічувати сходи, то сіяти насіння треба в березні-квітні.

Слід зазначити: якщо саджати суницю пізньої весни, то врожай буде не цього, а наступного року. Адже від появи сходів до збирання ягід минає, як мінімум, 5 місяців. Хоча за хороших погодних умов можливий незначний урожай восени.

Насіння суниці, що проклюнулось, у торф’яних таблетках

Таблетка для розсади. Я вирощувала суницю в різних землесумішах і різними способами, однак, не завжди її схожість мене задовольняла, адже навіть попри прогрів і пропарювання земляної суміші, дуже багато сіянців гинуло через чорну ніжку. Кращих результатів домоглася, висіваючи насіння в торф’яні таблетки. Переконалася, що «примхливе» насіння суниці, яке сходить важко, у торф’яних таблетках розвивається чудово. До того ж це дуже практично, адже потім не потрібно пікірувати, а можна зразу саджати сіянці у відкритий ґрунт або більший стаканчик. Розсаду, вирощену в таблетці, пересаджувати дуже зручно. Тоненька сітчаста оболонка, яка обволікає таблетку, утримує торф від розсипання. Крім того, таблетка містить комплекс мінеральних добрив, які здатні живити молоду рослину впродовж кількох тижнів. Перевагами таблеток є природні якості торфу — це водо- і повітропроникність нарівні з можливістю безперешкодного розвитку кореневої системи рослин.

Вирощуючи розсаду в таблетках, я одержую здорову, сильну рослину, яку без складнощів можна пересаджувати у відкритий ґрунт. Основною перевагою торф’яних таблеток є те, що коренева система рослини при пересаджуванні не травмується: розсада висаджується разом з таблеткою, корені проникають крізь сітчасту оболонку, яка потім розкладається в землі. Однак, за моїми спостереженнями, сіточку з таблетки все-таки краще знімати — так маленькі рослинки краще розвиваються. Роблю це за допомогою маленьких манікюрних ножиць. Стрес при пересаджуванні суниці в цьому разі зводиться до мінімуму, таким чином, коренева система залишається неушкодженою, і рослина продовжує ріст та розвиток. Плюс ще й у тім, що для проростання і росту рослин в таблетках є достатньо поживних речовин, тільки потрібно вчасно поливати.

Торф’яні таблетки бувають різного діаметра (24, 33, 38, 41, 44 мм). З огляду на те, що в суниці коренева система не настільки потужна, як в інших рослин, я саджаю її в таблетки діаметром 24 або 33 мм. Для успішного проростання насіння слід забезпечити достатню кількість води, повітря і витримати в необхідних межах параметри мікроклімату: температуру, відносну вологість, освітленість.

Помістивши таблетки на піддон або в касети (при цьому слід звернути увагу на те, аби заглиблення для насіння були вгорі таблеток), їх необхідно залити теплою водою. Таблетки повністю розбухають за 5-10 хвилин. При цьому збільшуються у висоту в 7 разів, зберігаючи початковий діаметр, перетворюючись таким чином у торф’яний циліндрик. Через 5-10 хвилин надлишок води потрібно злити і помістити за допомогою зубочистки в заглиблення у верхній частині кожної таблетки насіння (по одній насінині в кожне). Насіння суниці проростає тільки на світлі, тому його не можна заглиблювати у ґрунт. Освітлення від вікна на перших порах достатньо для проростання. Таблетки слід помістити в тепличку або міні-парник.

Проростання насіння в таблетках має відбуватися в умовах дещо підвищеної (ніж кімнатна) температури і відносної вологості, що досягається накриттям контейнерів поліетиленовою плівкою, пластиком або склом. Значить, головна мета — створити герметичну конструкцію, аби всередині було тепло і волого. Ємність під розсаду краще брати прозору і пластикову, адже вона менш піддана поширенню грибків. Її слід ретельно вимити і знезаразити — протерти міцним розчином марганцівки. Прекрасно підійдуть для цього пластикові контейнери, в яких продають салати, пластикові коробки з-під тортів, тістечок тощо. Цілком підійде навіть п’ятилітрова пляшка, покладена на бік і розрізана навпіл. Доречно придбати в магазині спеціальну мікротепличку.

Тепличку закриваю кришкою (пакетом, плівкою або склом) і поміщаю на вікно. Оптимальна температура для проростання — 20...22°С, тоді на прозорій кришці або склі утвориться туман, але частіше бувають водяні краплі, які необхідно прибирати як із кришки, так і зі стінок. Якщо температура буде менше 20°С, крім плісняви нічого не виросте. До виходу паростків на поверхню зволожую контейнери, наливаючи в міру висихання таблетки воду в піддон. Для поливу використовую м’яку снігову або кип’ячену воду, позаяк надлишок будь-яких мінеральних солей негативно впливає на ріст сіянців суниці. Необхідно ретельно контролювати вологість торфу, він не повинен пересихати, втім, як і перезволожуватися. Достатність поливу можна визначити за появою темної плями на поверхні торф’яного стовпчика. Важливо, щоб між поливами торф трохи підсихав. Слід регулярно знімати конденсат (тобто зайву вологу) із кришки та зі стінок за допомогою матеріалу, який добре всотує вологу, наприклад паперового рушника чи серветки. Адже вода капає на росточки зверху, і щоб вони не захворіли чорною ніжкою, краще прибирати конденсат, а поливати в піддон. Не слід забувати щодня кілька хвилин провітрювати тепличку, це можна суміщати з видаленням конденсату. Якщо торф’яні таблетки дуже вологі, то під них можна покласти паперовий рушник, коли він зволожиться — замінити. Якщо ж на тепличку потрапляє пряме сонячне світло, краплі будуть утворюватися на кришці, навіть якщо торф’яна таблетка зовсім суха — цього допускати не можна (можна розсіювати сонячне світло, помістивши на скло аркуш паперу). Додаткове освітлення я вмикаю, коли прокльовується росточок.