fbpx Морква | НК-ЕЛІТ Перейти до основного вмісту
+38(067)551-61-28
+38(067)505-61-89
с.Софиевская Борщаговка, ул.Жулянская, 59а

Морква

Морква-холодостійка рослина. Насіння її проростає при температурі 2-3 ° С, сходи витримують зниження її до -5 ° С. Температурний фактор значно впливає на прискорення чи гальмування процесів росту і розвитку. Так, при температурі +8 ° С насіння проростає через 25-30 днів, тоді як при 18-20 ° С - через 7-8. Формування і наростання коренеплодів краще відбувається при температурі 18-20, бадилля - 22-25 ° С. При більш високій температурі приріст їх сповільнюється, а при 35 ° С припиняється. Коренеплоди при цьому дерев'яніють і набувають неприємного присмаку. У моркви часто трапляються відхилення від дворічного циклу розвитку - рослини утворюють стебло і зацвітають в рік посіву. Особливо багато цвітухи з'являється після тривалого зниження температури після посіву.

Морква порівняно з іншими овочевими культурами менш вимоглива до світла, тому її часто вирощують у садах і як підпокривних культуру (підсівають під ярі зернові, льон). Однак для нормального росту і розвитку вона вимагає достатнього освітлення, особливо під час появи сходів. Погане освітлення в даний час є причиною витягування і гноблення рослин, внаслідок чого спізнюється і сповільнюється формування коренеплодів. При Вирощування моркви в умовах затінення погіршується хімічний склад коренеплодів. Слід зазначити, що різновиди моркви, які походять з різних географічних широт, неоднаково реагують на тривалість дня. Так, сорти європейського походження, які створені і культивуються при знижених температурах і довгому дні, є долгостадійнимі.

У перший рік життя вони нормально ростуть навіть при цілодобовому освітленні і зберігають дворічний цикл розвитку.

Коренеплоди моркви містять до 84-88% води. Тому нормальний їх приріст можливий лише при достатній вологості грунту. При дефіциті вологи рослини ростуть слабо, коренеплоди грубіють, дерев'яніють, набувають гіркуватий присмак. При затопленні водою ріст рослин припиняється і вони гинуть. Критичним для моркви періодом водозабезпеченні є час від посіву до появи сходів, найбільшого розвитку листків і приросту коренеплодів. При несвоєчасному зволоженні грунту, особливо після короткочасних посух в період інтенсивного приросту спостерігається масове розтріскування коренеплодів, яке призводить до зниження товарності.

Морква краще росте і розвивається на легких і суглинкових грунтах, а також на торфовищах, гірше - на важких глинистих, з неглибоким орним шаром. При вирощуванні на добре розроблених грунтах виходять коренеплоди правильної форми, з характерними для сорту ознаками. На погано розроблених, ущільнених і перезволожених землях багато коренеплодів мають потворну форму і загнивають. Збільшується їх розгалуження, коли під моркву вносять свіжий соломістий гній. Морква, вирощена при внесенні і підвищених норм азотних добрив, гірше зберігається взимку. У сівозміні культуру розміщують після озимих зернових, вирощуваних на зерно і зелену масу, при необхідності - і після овочевих культур, які рано звільняють поле. Для збагачення грунту органічними речовинами. Після збирання попередника краще вирощувати проміжну культуру (вико-овес, ячмінь з вівсом, рапс).

Оранку проводять на глибину 20-22 см, що з точки зору боротьби з бур'янами на тлі застосування гербіциду можна вважати оптимальним заходом, також дозволяє зменшити витрати палива на 30%. З метою ефективного знищення бур'янів і вирівнювання поверхні грунту після оранки, зяб обробляють за типом напівпару. Іноді оранку можна замінити плоскорезной обробкою (глибина 22 см), тоді втрати палива зменшаться на 40%. Навесні перед посівом обробку грунт обробляють зубовими або лапатим боронами в 2 сліду. На легких грунтах для цього використовують середні борони БЗСС-1 і легкі посівні борони ЗБП-0, 6, на важких - застосовують важкі борони ЗБТУ-1 в комплекті з середніми або лапатим, які найкраще утворюють посівне ложе для насіння. Борони, як правило, збирають в два ряди.

Насіння моркви висівають одночасно з яровими зерновими широкорядним способом, з міжряддям 70 см, а також, схема 40 +40 +60 см сівалкою овочевою. Норма витрати насіння при широкорядному посіві становить 4,5-6 кг / га. Після посіву поле котком, знищуючи грудки і покращуючи контакт насіння з грунтом.

Рослини добре використовують післядія органічних добрив, морква позитивно реагує на мінеральні добрива. Позитивні результати забезпечує внесення при посіві гранульованого суперфосфату (0,5 ц / га).

В залежності від погодних умов, сходи моркви з'являються через 15-20 днів, тому догляд за посівами необхідно починати до їх появи. Щоб знищити сходи бур'янів і кірку, грунт боронують легкими боронами через 7-10 днів після посіву. Запізнення в прополюванням на 20 днів після появи сходів веде до зниження продуктивності моркви на 25-30%. Тому боротьбу з бур'янами починають до появи її сходів. Щоб зменшити пестицидне навантаження на слабо-і середньо забур'янених площах, гербіциди вносять смугами, що призводить до зниження їх витрат і зменшення витрат робіт на прополюванням. Застосування гербіцидів на моркви окупається 3 ц. врожаю.

Реалізацію моркви у фазі пучкової зрілості для дитячого і дієтичного харчування після застосування по сходам прометрин, фюзилад, набу, тарга, фурор супер категорично заборонений.

Для знищення бур'янів міжряддя розпушують культиваторами УСМК-5, 4Б і КОР-4, 2. При першому застосовують односторонні лезо-лезо-лапи-лезо на глибину 5-6 см. Наступні розпушування проводять на глибину до 10 см. За вегетаційний період таких обробок буде 3-4. Поливи проводять з таким розрахунком, щоб вологість грунту підтримати в період сходів до початку утворення коренеплодів не нижче 80, в період росту коренеплодів - 70% НВ.

Масове збирання коренеплодів починають з настанням таких температурних умов, які дозволять зберігати їх у сховищах тривалий час. Підкопують морква скобою СНУ-ЗС. Вибирають коренеплоди вручну, зрізають листки, сортують і затарюють у контейнери, ящики і направляють на реалізацію або в сховища.